Ustawa o PPK podpisana przez prezydenta! | PracowniczePlanyKapitalowe.org.pl
Ocena: 2.75
(ilość ocen: 2)

Ustawa o PPK podpisana przez prezydenta!

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, które zmieniają dotychczasowy system emerytalny. Ustawa zakłada utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo.

Prezydent Andrzej Duda podpisała ustawę o PPK

Prezydent podpisując 19 listopada 2019 roku, podczas uroczystości na GPW w Warszawie, ustawę o PPK powiedział, że “to jest ustawa, która mam nadzieję przyniesie dwa zasadnicze skutki. Po pierwsze poprawi sytuację przyszłych polskich emerytów, tzn. tych, którzy dzisiaj jeszcze cały czas pracują, tych, którzy dziś są jeszcze, można powiedzieć, w kwiecie wieku i w związku z tym gromadzą dzisiaj pieniądze na swoje emerytury”.

Również dodał, że taka zmiana poprawi sytuację „tych, którzy funkcjonują na rynku gospodarczym w Polsce, bowiem eksperci nie mają specjalnych wątpliwości, że potrzebne nam jest zgromadzenie kapitału w naszym kraju, w naszej gospodarce”. W związku z tym najlepszą metodą jest powszechne oszczędzanie w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Uczestniczyć w nich będą trzy strony: pracownik, pracodawca i państwo. Przy czym jeśli zainteresowany zdecyduje się odkładać co najmniej 2 procent swojego wynagrodzenia brutto, to drugie tyle otrzyma jako dopłatę od swojego pracodawcy i państwa.

Warto tu zaznaczyć, że wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika Pracowniczych Planów Kapitałowych może wynieść od 2 do 4 procent wynagrodzenia. Natomiast pracodawca będzie dopłacać składkę od 1,5 do 4 procent wynagrodzenia. Czyli maksymalna otrzymana wpłata na PPK, w przypadku jednego pracownika może wynieść nawet 8 procent.

Kogo obejmie PPK?

Według szacunków rządu, program będzie dotyczył około 11,5 mln pracowników i ma zapewnić dodatkowe oszczędności dla emerytów, którzy ukończyli 60. rok życia. PPK będą prowadzone przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń i Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Główne warunki Pracowniczych Planów Kapitałowych to:

  • zapisanie do nich automatycznie wszystkich pracujących Polaków w wieku od 19 do 55 lat;
  • możliwość zrezygnowania z nich w każdym dowolnym momencie, jednak po wcześniejszym złożeniu odpowiedniego dokumentu, który trzeba składać cyklicznie; pozyskanie części zebranych już wcześniej funduszy na cele mieszkaniowe, czy leczenie;
  • osoby zarabiające poniżej pensji minimalnej będą wpłacać 0,5 proc. pensji zamiast przewidzianych wcześniej 2 proc., bez utraty dopłat po stronie pracodawcy i państwa; po osiągnięciu 60. rok życia, będzie można wypłacić zgromadzone środki jednorazowo (choć wtedy 75 proc. z nich będzie opodatkowane) lub też w miesięcznych ratach przez 10 lat (wtedy nie będzie opodatkowane).

Kiedy ma wejść w życie ustawa o PPK?

Ustawa o PPK ma wejść w życie już 1 stycznia 2019 roku, z półrocznym okresem vacatio legis. Pierwsi pracownicy będą mogli zacząć oszczędzać pieniądze już od połowy przyszłego roku, a wszystko odbywać będzie się następującymi etapami:

  • od 1 lipca 2019 roku dla podmiotów, które zatrudniają co najmniej 250 osób,
  • od 1 stycznia 2020 roku dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób,
  • od 1 lipca 2020 roku dla podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób,
  • od 1 stycznia 2021 roku dla wszystkich pozostałych podmiotów oraz osób zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych.
0
Dołącz do dyskusji
Dodaj komentarz

Ta strona nie ma jeszcze żadnych komentarzy, skomentuj jako pierwszy!