Kalkulator PPK

Jesteś pracownikiem i masz wątpliwości, czy korzystanie z Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie Ci się opłacać? Nic dziwnego - comiesięczne składki to konkretny wydatek, a ewentualny cel jest bardzo odległy. Żeby pomóc podjąć Ci decyzję przygotowaliśmy narzędzie, które z pewnością ułatwi Ci to zadanie. Jesteś pracodawcą i chcesz sprawdzić, ile będzie Cię kosztować PPK? Nasz kalkulator Pracownicze Plany Kapitałowe pomoże Ci sprawdzić jakiej wysokości będziesz odprowadzał składki za osoby zatrudnione w swojej firmie. A jeśli jesteś pracownikiem, to dowiesz się, ile dorzuci Twój pracodawca i państwo oraz jaki kapitał zdołasz zebrać podczas uczestnictwa w PPK.

Jak działa nasz kalkulator PPK?

Nasz kalkulator emerytalny powstał w oparciu o wytyczne ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych z dnia 4 października 2018 roku, jednak aktualizujemy go na bieżąco, by dostarczać użytkownikom wiarygodne informacje. Jako jedyni posiadamy kalkulator PPK dedykowany zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

Jesteś pracodawcą? Sprawdź co oferuje nasz kalkulator PPK!

Nasz kalkulator PPK dla pracodawców to proste narzędzie, które w kilka chwil wyliczy koszt przystąpienia pracownika do PPK oraz moment, w którym będziesz musiał wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe w swojej firmie. Jakie informacje są niezbędne? Wystarczy, że podasz ilość zatrudnionych pracowników w przedsiębiorstwie, wysokość wynagrodzenia pracownika, wysokość minimalnej i dodatkowej składki. Proste, prawda? Już teraz sprawdź, ile będzie kosztował Cię pracownik, który przystąpi do PPK. Dzięki naszemu kalkulatorowi PPK łatwiej zaplanujesz i przygotujesz firmowy budżet!

PPK Kalkulator dla pracowników

By ustalić wysokość kapitału jaki możesz zebrać w ramach PPK wystarczy podać tylko te informacje, które są niezbędne do poprawnych obliczeń - płeć, wiek przystąpienia do programu, wysokość wynagrodzenia brutto oraz preferowaną wysokość składek (z uwzględnieniem składki podstawowej i dodatkowej pracownika i pracodawcy). Oprócz tego kalkulator poprosi o określenie, w jakim wieku chciałbyś zakończyć oszczędzanie oraz tego, w jaki sposób chciałbyś wypłacić pieniądze. Dzięki tym danym ustalimy m.in. czy skorzystanie ze środków będzie obciążone podatkiem Belki. Po kliknięciu przycisku zatwierdzającego, otrzymasz pełny wgląd do podsumowania.

W naszych wyliczeniach korzystaliśmy z prognoz rządu, które zakładają, że wzrost wynagrodzeń będzie wynosił 2% w ciągu roku, natomiast zwrot z inwestycji w ramach PPK - 3% w ciągu roku. Są to jednak szacunkowe wskaźniki, które na przestrzeni lat mogą ulec zmianie.

Czy suma, którą pokaże nasz kalkulator emerytalny jest ostateczna?

Wysokość kapitału, jaki uda Ci się zebrać w PPK do 60. roku życia będzie uzależniona od wielu różnych czynników zewnętrznych (niezależnych od uczestnika PPK - np. od koniunktury gospodarczej i wyników ekonomicznych) i wewnętrznych (zależnych od uczestnika PPK - np. przerw w pracy czy podwyżek wynagrodzeń) na przestrzeni wielu lat. W związku z tym, że wskaźniki ekonomiczne (m.in. wzrost wynagrodzeń, stopa zwrotu z inwestycji czy PKB) ulegają wahaniom, nie ma gwarancji, że po określonym czasie Twoje oszczędności wyniosą dokładnie tyle, ile pokazał nasz kalkulator PPK. Ostateczne wyniki mogą być zarówno lepsze, jak i gorsze. Nie ma narzędzi, które pozwoliłyby z całą pewnością określić wynik inwestycji długoterminowej (a właśnie taką jest inwestycja w Pracownicze Plany Kapitałowe), dlatego wyliczenia, jakie pokaże nasz kalkulator PPK powinieneś traktować, jako szacunkowe dane.

Dlaczego warto skorzystać z naszego kalkulatora emerytalnego?

Niezależnie czy jesteś pracodawcą czy pracownikiem, to nasz kalkulator PPK jest aplikacją w pełni darmową - nie ponosisz żadnych kosztów z tytułu korzystania z naszego narzędzia! Nasz kalkulator Pracownicze Plany Kapitałowe to również aktualne informacje i algorytmy.

Korzyści dla pracodawcy

Jeśli jesteś pracodawcą, to z pomocą naszego kalkulatora emerytalnego w kilka chwil dowiesz się jakie koszty będą wiązały się z wdrożeniem PPK w Twojej firmie. Sprawdzisz, jakiej wysokości składki będziesz musiał odprowadzać, gdy Twój pracownik zarabia 2.000 zł brutto, 3.000 zł brutto czy 10.000 zł brutto. Dzięki temu uwzględnisz odpowiednie kwoty w budżecie swojej firmy.

Ponadto, nasz kalkulator wskaże Ci, kiedy będziesz musiał wprowadzić PPK w przedsiębiorstwie. Znając datę przystąpienia nie tylko przygotujesz budżet, ale również będziesz miał czas, by znaleźć odpowiednią instytucję obsługującą PPK oraz przygotujesz pracowników do nadchodzących zmian.

Korzyści dla pracownika

To, czy przystąpisz do Pracowniczych Planów Kapitałowych powinno być przemyślaną decyzją, podjętą na podstawie konkretnych informacji, dlatego też warto ustalić, na jakie oszczędności będziesz mógł liczyć w ramach tego programu.

Samodzielne wyliczanie wysokości kapitału może okazać się trudne - trzeba by wyliczyć stopę zwrotu z inwestycji, uwzględnić roczny wzrost płac na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Brzmi skomplikowanie? Bez obaw - rozwiązaniem jest nasz kalkulator PPK.

Nasz kalkulator emerytalny to darmowe, przyjazne narzędzie, które powstało właśnie z myślą o ludziach, którzy nie mają czasu lub możliwości dokonywać żmudnych symulacji i wyliczeń. Tu, aby poznać szacunkową wielkość kapitału zebranego w PPK, wystarczy podać tylko kilka podstawowych danych, a resztę zrobi samo narzędzie. Otrzymasz od razu czytelny raport z uwzględnieniem składek wpłaconych przez siebie, pracodawcę oraz z wysokością dopłat od państwa. Oprócz tego poznasz szacunkową wysokość miesięcznej emerytury z PPK czy wysokość maksymalnej jednorazowej wypłaty, jakiej możesz dokonać po ukończeniu 60. roku życia.

Zadbaliśmy o to, by wygląd zarówno naszego narzędzia jak i wyników symulacji był maksymalnie przejrzysty i zrozumiały, bo wiemy, że tylko dzięki pełnemu poglądowi na sprawę swoich oszczędności będziesz mógł podjąć odpowiednią decyzję.

Wskazówki dla pracownika: co ma znaczenie przy obliczaniu kapitału PPK?

Aby poprawnie wyliczyć szacowane oszczędności z PPK, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Pierwszą z nich jest wiek, od którego zamierzasz rozpocząć wpłacać składki. Zgodnie z ustawą, do programu automatycznie zostaną zapisane osoby, które ukończyły przynajmniej 18 lat, a które nie przekroczyły górnej granicy wieku przystąpienia do PPK - 70 lat. Trzeba również pamiętać, że osoby w wieku od 56 do 69 lat nie zostaną objęte programem automatycznie, lecz dopiero po złożeniu stosownej deklaracji.

Istotną kwestią przy wyliczaniu kapitału PPK jest Twoje wynagrodzenie brutto - od niego zależy bowiem wysokość składek. Zgodnie z ustawą podstawowa wpłata pracownika na PPK wynosi 2% wynagrodzenia brutto, natomiast pracodawcy - 1,5% wynagrodzenia brutto. Pracownicy zarabiający najmniej będą mieli opcję obniżenia swojej podstawowej składki nawet do 0,5%. Oprócz tego obie strony będą mogły odprowadzać dodatkową składkę (w wysokości do 2% wynagrodzenia brutto dla pracownika i 2,5% wynagrodzenia brutto dla pracodawcy). Co ciekawe składki pracownika nie będą odejmowane od wynagrodzenia brutto, lecz od wynagrodzenia netto (czyli “na rękę”).

Ważny jest również wiek, do którego chcesz oszczędzać - im dłużej będziesz to robić, tym więcej zyskasz. O ile górna granica wpłacania składek została ograniczona do 70 lat, o tyle zebrany kapitał możesz trzymać na koncie PPK nawet do 95 lat.

Pamiętaj również, że jeśli z pieniędzy skorzystasz dopiero po ukończeniu 60. roku życia, będziesz miał możliwość uniknięcia podatku od zysków kapitałowych. W tym celu powinieneś jednorazowo wypłacić maksymalnie 25% całej kwoty, natomiast resztę w przynajmniej w 120 ratach miesięcznych. Maksymalna ilość rat, jakie można ustalić w ramach PPK to 480 rat.