Rząd przyjął projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) | PracowniczePlanyKapitalowe.org.pl
Ocena: 2.75
(ilość ocen: 2)

Rząd przyjął projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK)

We wtorek 28 sierpnia 2018 roku, Rząd przyjął projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Dzięki PPK około 11,5 miliona Polaków będzie mogło dobrowolnie oszczędzać środki na swoją przyszłą emeryturę. Dodatkowo, premier Mateusz Morawiecki, podkreślił jeszcze raz, że “środki w ramach PPK będą miały charakter prywatny i będą podlegały dziedziczeniu”.

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Premier, w komunikacie tuż po posiedzeniu Rady Ministrów powiedział "przekazujemy z budżetu państwa w ciągu najbliższych 10 lat, 35-40 mld zł lub więcej jako kolejny impuls do programu, który jest przecież programem społecznym, przez ten program chcemy lepszego zabezpieczenia emerytów. (...) W ten sposób chcemy zachęcić do dobrowolnego oszczędzania".

Również uspokoił, że na pewno nie przytrafi się się już podobna sytuacja, jaka miała miejsce z OFE, czyli Otwartymi Funduszami Emerytalnymi “ w tamtym przypadku najwyższe sądy naszego kraju stwierdziły bardzo wyraźnie, że tamte środki były środkami nieprywatnymi, publicznymi. Od samego początku jest rzeczą jasną w tym przypadku, że (....) środki (w ramach PPK - PAP) stają się automatycznie dziedzicznymi, prywatnymi środkami obywateli". Środki, które zostaną zgromadzone w ramach PPK, będą wypłacone uczestnikom po ukończeniu przez nich 60 roku życia (25 procent jednorazowo, natomiast pozostała część będzie wypłacana przez 10 lat, w co najmniej 120 miesięcznych ratach).

Przy czym w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, zaznaczono również, że każdy uczestnik programu “będzie mógł także wnioskować o wypłatę środków zgromadzonych w PPK w formie świadczenia małżeńskiego. Będzie to możliwe, gdy małżonek uczestnika PPK również osiągnie 60 rok życia, a małżonkowie wspólnie oświadczą, że chcą skorzystać w wypłaty w formie świadczenia małżeńskiego. Świadczenie to będzie wypłacane przez 120 miesięcy (ma być wypłacane małżonkom wspólnie aż do wyczerpania środków). Jednak w przypadku śmierci jednego z nich, świadczenie to będzie wypłacane drugiemu w dotychczasowej wysokości, aż do wyczerpania zasobów"

Kiedy mają wejść w życie PPK?

Pierwsi pracownicy będą mogli zacząć oszczędzać pieniądze już od połowy 2019 roku. A wszystko odbywać się będzie etapami:

  • od 1 lipca 2019 roku dla podmiotów, które zatrudniają co najmniej 250 osób,
  • od 1 stycznia 2020 roku dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób,
  • od 1 lipca 2020 roku dla podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób,
  • od 1 stycznia 2021 roku dla wszystkich pozostałych podmiotów oraz osób zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych.

Zdaniem minister finansów, prof. Teresy Czerwińskiej “środki zgromadzone w PPK podniosą bezpieczeństwo finansowe Polaków, a po zakończeniu okresu aktywności zawodowej, będą uzupełnieniem świadczeń z systemu powszechnego. Środki te zasilą również polski rynek kapitałowy, a wzrost udziału oszczędności długoterminowych obniży koszty finansowania inwestycji w Polsce i będzie sprzyjać polskiej gospodarce".


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/udirk/domains/pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/public_html/include/Front.php on line 177
0
Dołącz do dyskusji
Dodaj komentarz

Ta strona nie ma jeszcze żadnych komentarzy, skomentuj jako pierwszy!


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/udirk/domains/pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/public_html/front-end/comments.php on line 112