PPK to szansa dla giełdy? | PracowniczePlanyKapitalowe.org.pl
Ocena: 4.17
(ilość ocen: 3)

Pracownicze Plany Kapitałowe to szansa dla giełdy?

Wysokość emerytur w Polsce jest wciąż daleki od standardów europejskich. Kolejne rządy starają się znaleźć nowe, lepsze rozwiązanie. Wydaje się, że plan rządu PiS na wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych może być początkiem dobrej zmiany. Oszczędności Polaków w ramach PPK mają znacząco wpłynąć na sytuację na giełdzie. Czy tak faktycznie będzie? Sprawdziliśmy co na ten temat sądzą specjaliści.

Pracownicze Plany Kapitałowe a Giełda Papierów Wartościowych

Rząd szacuje, że w najbliższych latach na warszawską giełdę będzie napływać od 2 do 6 mld zł ( od 2021 roku ta kwota ma wzrosnąć nawet do 15 mld złotych) dzięki uruchomieniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. O ile to się sprawdzi z pewnością korzystnie wpłynie to nie tylko na przyszłe emerytury, ale także na gospodarkę. Będzie to nowe, stałe źródło finansowania długofalowych inwestycji.

W przekonaniu prezesa Giełdy Papierów Wartościowych funkcjonowanie PPK powinno przełożyć się na utrzymanie stabilnego tempa wzrostu gospodarczego. Jak możemy przeczytać: „Przewidziany w projekcie poziom aktywów lokowanych w Polsce pozwoli, zdaniem giełdy, z jednej strony na zwiększenie kapitału finansującego inwestycje i rozwój polskich przedsiębiorstw, a z drugiej zaś - na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, oraz rozwój całego krajowego rynku kapitałowego.”

Co ciekawe w dniu (22.03.2018 r.) dzisiejszym została opublikowana opinia GPW o PPK a zwłaszcza o znaczeniu OFE:

Mając na uwadze fakt, że w portfelach inwestycyjnych OFE (według danych UKNF na koniec lutego 2018 r.) znajdują się notowane na GPW akcje o wartości ponad 136 mld zł (79 proc. całości aktywów OFE), należy poddać pod rozwagę włączenie całości lub części aktywów zgromadzonych w OFE do funduszy tworzących PPK (lub też w inny sposób ograniczyć potencjalną podaż tych akcji). Odbudowa zaufania do indywidualnych programów emerytalnych stanowi, zdaniem giełdy, jeden z kluczowych czynników warunkujących powodzenie programu PPK.”

Z opinii giełdy dość jasno wynika, że powstanie PPK ma duże szanse pozytywnie wpłynąć na stan polskiej gospodarki. Nie zmienia jednak to faktu, że uzależnione jest to przede wszystkim od tego ile osób postanowi w ten sposób oszczędzać na emeryturę. Im więcej osób pozostanie w programie, tym więcej pieniędzy trafi na GPW. Niestety doświadczenie związane z OFE mogą skutecznie odstraszyć część osób. Dlatego dobrym posunięciem może okazać się przekazanie środków z OFE na PPK. Dzięki temu program rozpocznie się z wysokimi aktywami, co zostanie dobrze odebrane przez inwestorów jaki i poprawiłoby postrzeganie długofalowego oszczędzania przez przyszłych emerytów.

PPK: wszyscy na tym skorzystamy?

Pracownicze Plany Kapitałowe mają przede wszystkim wspomóc Polaków w oszczędzaniu. Jak się okazuje stopa oszczędności w Polsce w latach 2010-2016 wynosiła 17,9 proc. Co ciekawe, w Estonii jest to 25,7 proc., a w Czechach 25,5 proc. Ekonomiści zgodnie przyznają, że im w danym kraju wyższa stopa oszczędzania tym wyższa stopa inwestowania. Należy mieć nadzieję, że PPK wpłynie nie tylko na wysokość przyszłych emerytur ale także na sytuację gospodarczą kraju.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/udirk/domains/pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/public_html/include/Front.php on line 177
0
Dołącz do dyskusji
Dodaj komentarz

Ta strona nie ma jeszcze żadnych komentarzy, skomentuj jako pierwszy!


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/udirk/domains/pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/public_html/front-end/comments.php on line 112