PPK - ile będziesz tam odkładać miesięcznie? | PracowniczePlanyKapitalowe.org.pl
Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

Pracownicze Plany Kapitałowe – ile będziesz tam odkładać miesięcznie?

Rząd od początku kadencji zapowiadał reformę emerytalną. Pierwszym etapem było obniżenie wieku emerytalnego. Pomysłodawca kolejnej zmiany był premier Morawiecki. Jego zdaniem Pracownicze Plany Kapitałowe znacząco poprawią sytuację finansową na emeryturze. Ile zobowiązani będziemy odkładać i jakie korzyści nam to przyniesie?

Niższa pensja ale wyższa emerytura?

Program Pracowniczych Planów Kapitałowych ma ruszyć od początku stycznia 2019 roku. W pierwszej kolejności zostaną nim objęci pracownicy dużych firm. Automatycznie zostaną do niego zapisani osoby w wieku od 19 do 55 lat (czyli osoby, za które są odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od formy zatrudnienia). W kolejnych latach PPK obejmą sukcesywnie wszystkie firmy.

Składki na Pracownicze Plany Kapitałowe mają być odprowadzane z naszego wynagrodzenia – od 3,5 proc. do 8 proc. wynagrodzenia brutto – do wybranego przez pracodawcę funduszu inwestycyjnego. Prz czym podstawowa składka pracodawcy wynosi 1,5 proc.( z możliwością zwiększenia o 2,5 proc.) a podstawowa składka pracownika to 2 proc. (z możliwością zwiększenia o 2 proc.). Zgromadzone środki będzie można częściowo wypłacić (maksymalnie 25 proc.) przed emeryturą, ale tylko w określonych przypadkach takich, jak: ciężka choroba w rodzinie czy zakup pierwszego mieszkania. Natomiast po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego od razu zostanie nam wypłacona jedna czwarta odłożonych pieniędzy a pozostałe w ratach trwających co najmniej 10 dziesięć lat.

Przypominamy, że PPK to program dobrowolny. W latach 2019 – 2020 zostaną do niego zapisani wszyscy automatycznie ale będziemy mogli z niego zrezygnować. Konieczne do tego będzie złożenie specjalnego oświadczenia. Ustawa przewiduje także możliwość wypłaty całości kwoty przez osobę rezygnującą. Jeżeli zdecydujemy się na to przed ukończeniem 60 lat zmuszeni będziemy oddać jedną trzecią do ZUS, od reszty zapłacić podatek, i co najważniejsze, zwrócić przyznane premie z budżetu państwa.

Czy PPK jest potrzebne?

Polacy muszą zacząć odkładać emeryturę, taki jest fakt. Zakładając, że odprowadzamy minimalną składkę w wysokości 3,5 proc. przy zarobkach około 4 tys. zł dodając do tego bonusy od państwa oraz 3,5 proc. rocznego zysku z inwestycji (fundusze, do których wpłacane będą nasze składki będą zajmowały się bezpiecznym inwestowaniem zgromadzonych środków) to po 25 latach oszczędzania uzbieramy około 101 tys. zł. Ta kwota pozwoli na wypłacanie przez dziesięć lat w miesięcznych ratach 967 zł dodatkowej emerytury. Jeśli nasz przykładowy pracownik oszczędzałby nie 25, ale 40 lat, uzbierałby 258 tys. zł. Wtedy co miesiąc przez dziesięć lat dostawałby blisko 2,5 tys. zł.

Oszczędzanie z PPK posiada też te zalety, których nie mają lokaty. Po pierwsze, nie będziemy musieli zapłacić podatku Belki od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc, czyli cały zysk będzie należał do nas. Po drugie, fundusze inwestycyjne będą pobierały bardzo niskie prowizje – 0,5 – 0,6 proc. rocznie za zarządzanie. Po trzecie, składki na PPK będą odprowadzane przez pracodawcę, więc nie będzie możliwości, że w danym miesiącu ich nie zapłacimy. Da nam to pewność regularnego oszczędzania.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/udirk/domains/pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/public_html/include/Front.php on line 177
0
Dołącz do dyskusji
Dodaj komentarz

Ta strona nie ma jeszcze żadnych komentarzy, skomentuj jako pierwszy!


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/udirk/domains/pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/public_html/front-end/comments.php on line 112