Czy PPK spowodują wzrost kosztów pracowniczych? | PracowniczePlanyKapitalowe.org.pl
Ocena: 0
(ilość ocen: 0)

Czy PPK spowodują wzrost kosztów pracowniczych?

Rząd Morawieckiego zachęca Polaków do oszczędzania wszelkimi możliwymi sposobami. Wiadomo nie od dziś, że reforma emerytalna jest konieczna. Jednak jest rzecz, która poważnie budzi wątpliwości - jest nią przerzucenie części kosztów reformy na pracodawców. Jak wyliczają specjaliści, zmiany w PPK spowodują wzrost wydatków dla sektora MŚP o 23 mld złotych na przestrzeni 10 lat.

Według wyliczeń ZUS emerytura za kilkadziesiąt lat będzie wynosić zaledwie 20-30% wartości ostatniej pensji. Oszczędności są więc konieczne. Problem polega jednak na tym, że zmuszając do partycypacji pracodawców rząd może wylać dziecko z kąpielą i wywołać po pierwsze dalszy spadek zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, a w drugim - zwiększone bezrobocie, bo pracodawcom nie będzie się opłacać rozwijać i zatrudniać nowych ludzi.

Reformę emerytalną mają wdrożyć firmy?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są skonstruowane w taki sposób, że największy koszt zarządzania nimi, realizacji reformy oraz odpowiedzialność spada na firmy. To one mają zachęcać pracowników do oszczędzania, odciągać pieniądze z pensji oraz przelewać je na fundusze.

Rząd optymistycznie zakłada, że do PPK przystąpi około 75% podmiotów gospodarczych. Przy takich założeniach szacuje się, że obciążenie dla polskich przedsiębiorstw w ciągu 10 lat od wejścia w życie ustawy wyniesie 45,3 mld zł. Z tego 23,3 mld to koszt, jaki poniosą małe i średnie przedsiębiorstwa.

Według rządu wzrost kosztów pracowniczych zrównoważyć ma rozwój gospodarczy, jaki wywołała zwiększenie oszczędności, posiadanych przez Polaków. Jak twierdzi rząd:

Ten czynnik oraz systematyczny wzrost łącznej stopy oszczędności w Polsce i związane z tym zwiększenie się dostępności oszczędności krajowych w finansowaniu nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw przyczynią się do zmniejszenia kosztu finansowania inwestycji, a więc i obniżenia kosztu funkcjonowania przedsiębiorstw.

Specjaliści nie mają jednak złudzeń - taki wzrost kosztów ich zdaniem przełoży się na niższy wzrost zatrudnienia oraz wzrostu wynagrodzeń. Oznacza to, wiele osób przez całe lata pracować będzie na najniższej krajowej, bez szans na podwyżkę. Dodatkowe koszty generować może także kontrowersyjny projekt ustawy o zniesienie limitu składek na ZUS. On także może dodatkowo obciążyć firmy.

Rosnące koszty zniechęcą firmy do PPK?

Bez współpracy z firmami reforma emerytalna może pozostać jedynie papierowym pomysłem. Na to jednak rząd też ma pomysł - chce karać pracodawców więzień, jeśli będą zniechęcać do PPK.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/udirk/domains/pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/public_html/include/Front.php on line 177
0
Dołącz do dyskusji
Dodaj komentarz

Ta strona nie ma jeszcze żadnych komentarzy, skomentuj jako pierwszy!


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/udirk/domains/pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/public_html/front-end/comments.php on line 112