500 plus dla emerytów – na czym polega? | PracowniczePlanyKapitalowe.org.pl
Ocena: 4.12
(ilość ocen: 9)

500 plus dla emerytów – na czym polega?

500 plus już nie tylko dla najmłodszych. Zgodnie z zapowiedziami, emeryci i renciści z najniższymi świadczeniami, będą mogli liczyć na wsparcie rządu już w tym roku. Sprawdziliśmy jakie warunki należy spełnić by móc starać się o dodatkowe pieniądze.

500 plus dla emerytów i rencistów – kto dostanie dodatkowe pieniądze

Należy zaznaczyć, że świadczenie nie będzie skierowane do każdego emeryta lub rencisty. O dodatek będą mogły starać się osoby, których renta lub emerytura nie przekracza 2000 zł brutto, przy czym ustawa zakłada, że otrzymamy:

• 500, 00 zł – jeżeli świadczenie lub suma świadczeń przysługujących osobie uprawnionej wynosi nie więcej niż 1000 zł brutto;

• 400,00 zł – jeżeli świadczenie lub suma świadczeń przysługujących osobie uprawnionej wynosi powyżej 1000,00 zł, nie więcej jednak niż 1500,00 zł brutto;

• 300,00 zł – jeżeli świadczenie lub suma świadczeń przysługujących osobie uprawnionej wynosi powyżej 1500,00 zł, nie więcej jednak niż 2000,00 zł brutto.

Świadczeniem mają zostać objęci nie tylko emeryci, ale także osoby z rentą socjalną oraz beneficjenci świadczeń FUS i KRUS (którzy dostaliby taką pomoc jednorazowo). Według wstępnych szacunków na 500 plus dla seniorów zostanie przekazane od 2,5 mld zł do 5 mld zł z budżetu państwa.

W listopadzie 2017 roku sejm odrzucił "Ustawa o stałym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne", przygotowaną przez PSL. Zgodnie z założeniami osoby z najniższymi świadczeniami mają otrzymać raz do roku dodatkowe pieniądze. Ludowcy w projekcie wskazywali, że waloryzacja nie jest dla wszystkich sprawiedliwa, bo osoby, które mają najniższą stawkę, otrzymują też najmniejszą podwyżkę.

Kiedy 500 plus dla emerytów i rencistów?

Trudno w tej chwili o konkretne informacje. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska w jednym z wywiadów zapowiedziała, że będzie walczyć o 500 plus dla seniorów. Według jej wypowiedzi w kwietniu tego roku mieliśmy poznać szczegóły. Z kolei ministerstwo rodziny wydało komunikat, w którym zdementowało wszelkie tego typu doniesienia. „W MRiPS nie toczą się w tej chwili żadne prace nad takim świadczeniem. Nie zostało ono też uwzględnione w budżecie na rok 2018, o czym wielokrotnie mówiła minister rodziny” – możemy przeczytać na stronie internetowej ministerstwa.

Przeczytaj więcej o 500 Plus dla emerytów na stronie Rodzina 500 Plus.

Partie opozycyjne sugerują, że świadczenie dla seniorów jest obietnicą, której PiS nie zrealizuje. Coraz gorsze wyniki w sondażach mogą być przyczyną, dla której partia ta znowu szuka pomysłów na zdobycie wyborców. Poprzednim razem było to 500 plus dla dzieci teraz 500 plus dla seniorów. Należy zaznaczyć, iż wielu emerytów żyje na skraju biedy. Nie stać ich na podstawowe produkty czy leki. Owszem, tegoroczna waloryzacja emerytur i rent była najwyższa od 5 lat. Najniższe świadczenie wzrosło o 29,8 zł brutto. Przy stale rosnących cenach prawdopodobnie nie jest to kwota, która znacząco wpłynie na budżet domowy.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/udirk/domains/pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/public_html/include/Front.php on line 177
0
Dołącz do dyskusji
Dodaj komentarz

Ta strona nie ma jeszcze żadnych komentarzy, skomentuj jako pierwszy!


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/udirk/domains/pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/public_html/front-end/comments.php on line 112